Kajaki Wkra


  •  
  •  


Kajaki rzeka WkraOstatnio kolejny raz wybraliśmy się na spływ kajakowy Wkrą. Kolejny raz trudno było nam uwierzyć, że tuż za Warszawą czekają na nas takie widoki, relaks i kontakt z przecudowną przyrodą. Czysta woda, płytka, bezpieczna dla dzieci, świeże powietrze, zieleń – dwa słowa „Kajaki Wkra”.

Kajaki Wkra – ceny

Przeszukując internet, bez problemu natraficie na kilka firm oferujących spływu kajakowe po Wkrze. Jak z Warszawy dojechać na taki spływ pisaliśmy już we wcześniejszym wpisie pt. „Spływ kajakowy Wkrą, bar Koza i park linowy w Pomiechówku”. Ceną są zbliżone i wynoszą kilkadziesiąt złotych za dwuosobowy kajak. Celowo nie podajemy konkretnych cen, bo te zmieniają się na przestrzeni czasu, a czynnikiem, który ma wpływ na cenę jest też Wasza gotowość do negocjacji i dzień tygodnia, w którym panujecie Waszą wycieczkę. W weekendy cena będzie inna. Inną ofertę możecie uzyskać choćby przez telefon, gdy planujecie przyjazd ze znajomymi – w powiedzmy trzy rodziny, co daje łącznie np. ponad dziesięć osób, a inne, gdy jedziecie sami np. 2+1. Wówczas cena będzie „standardowa”, a możliwości negocjacji niewielkie, ale mimo wszystko radzimy próbować. Żeby spływ miał – dla firmy go organizującej większy sens, musi zebrać się odpowiednia liczba osób – czyli im więcej osób zmieści się do busa dowożącego klientów bezpośrednio do kajaków tym lepiej. Możecie okazać się właśnie brakującym do kompletu „elementem”.

rzeka Wkra

Spływy kajakowe Wkrą – jak wygląda to w praktyce?

Zrobiliście research, ustaliliście cenę, datę. Jedziecie w umówione miejsce. W zależności od tego, jak długą i czasochłonną trasę wybierzecie, miejsce, w które dowiezie Was i kajaki kierowca będzie inne. Jeśli macie stosunkowo małe dzieci, powiedzmy do 8-9 lat, warto zacząć od krótszych tras tj. półtorej – dwie godziny. Obowiązkowo załóżcie dzieciom kamizelki ratunkowe, które każdorazowo są w komplecie. Wkra jest rzeką płytką – i niespotykanie czystą. Choć nie robiliśmy pomiarów, na większości odcinka, którym płynęliśmy woda miała głębokość tak „na oko”40-80 cm. Jeśli zdecydujecie się pobrodzić z dziećmi w wodzie, warto „przycumować” do brzegu w miejscu gdzie jest odpowiednio płytko, a na dnie nie ma kamieni.

kąpiel w rzece Wkra

czy rzeka Wkra jest płytka

Długość spływu Wkrą

W zależności od tego, na co jesteście nastawieni, możecie wybrać różne dystanse, a co za tym idzie i czasy spływów. My polecamy te najkrótsze – 1,5 – do 2,5 godziny. Uwierzcie, że w palącym słońcu do w zupełności wystarczy. Przykładowe długości i czasy tras możecie zobaczyć na zdjęciu baneru informacyjnego jednej z firm organizujących spływu po Wkrze.

Kajaki Wkra

Mapa z długościami spływów i czasem. KLIKNIJ by powiększyć

Spływ Wkrą – stopień trudności

Czy spływ Wkrą jest trudny? Czy „zwykły człowiek” poradzi sobie z wiosłem? Czy będzie bezpiecznie? Tak. Rzeka jest łagodna, ale jednocześnie jej nurt jest na tyle silny a przy tym nie porywisty, że nawet jeśli nie będziecie wiosłować, woda poniesie Was „sama”, najprawdopodobniej zgodnie z wartościami czasu i dystansami podanymi na powyższym zdjęciu.

oranżada Bar Koza Wkra

kaczki na Wkrze

Wkra z dziećmi

Komu polecamy
Rodzicom z dziećmi w wieku od 3 lat wzwyż

Komu nie polecamy
Osobom, które nad przyrodę, aktywność fizyczną przedkładają obcowanie z urządzeniami mobilnymi

Praktyczne wskazówki
Jeśli macie możliwość jedźcie w tygodniu, a nie w weekend. W słoneczne soboty i niedziele Wkra coraz bardziej przypomina Marszałkowską…

Koniecznie zaberzcie nakrycia głowy dla siebie i dzieci  •  
  •