Pilot, Piknik Lotniczy w Janowie k. Mińska Mazowieckiego 2013

Piknik Lotniczy w Janowie k. Mińska MazowieckiegoMig 29, Piknik Lotniczy w Janowie k. Mińska Mazowieckiego 2013

Mig 29 w akcji

Pamiętajcie – nigdy nie wierzcie pogodynce! Gdybyśmy uwierzyli w prognozę pogody, nie mielibyśmy okazji tak dokładnie zwiedzić z dzieciakami wojskowych maszyn w 23  Bazie Lotnictwa Taktycznego nieopodal Mińska Mazowieckiego. Niby to nie Warszawie, ale od PKiN do Janowca jest dokładnie 47 km, w dodatku impreza odbywa się co roku, więc dodajemy ją do kategorii „Niedaleko” oraz „Cykliczne.” Piknik Lotniczy w Janowie k. Mińska Mazowieckiego.

Piknik Lotniczy w Janowie k. Mińska Mazowieckiego

Co do organizacji – mogłoby być lepiej. Przeszukałem cały internet w poszukiwaniu informacji o której godzinie dokładnie będą pokazy lotnicze- impreza trwa parę godzin więc nie chcieliśmy tam koczować pod gołym, zachmurzonym niebem. Organizatorzy nie podali takich informacji na swojej stronie. Dopiero telefon pod numer podany na (martwym) fanpage’u zeszłorocznego pikniku rozwiał wszelkie wątpliwości – pokaz będzie o 12 i 14. Jedziemy. Tak jak zapowiadano, wjazdu na lotnisko strzeże policja i żandarmeria, parkujemy więc w krzakach i kilometr idziemy piechotą, aż lituje się nad nami kierowca autobusu zmierzającego z Mińska do płyty lotniska.

Jesteśmy na miejscu. Akurat startuje MIG 29 Fulcrum – najpiękniejszy samolot bojowy świata. Aż trudno uwierzyć, że zaprojektowany przez Rosjanina, a nie Pininfarinę. Hałas ogłuszający- dzieci skaczą z radości – ja powstrzymuję się, bo głupio by to wyglądało. Żona przyznaje, że wyjazd 50 km za Warszawę jednak miał sens – czego nie robi się dla dzieci (i męża).

Lubisz piękne samoloty? Przeczytaj także o pięknych autach w Muzeum w Otrębusach

Oprócz pokazów w powietrzu, to co zaskoczyło chyba najbardziej pozytywnie, to otwarcie na zwiedzających – dosłownie i w przenośni.  Wielki plus – będę wychwalał organizatorów przy każdej nadarzającej się okazji. Żołnierze pilnujący eksponatów każdemu pozwalali wejść do wojskowych maszyn, zasiąść w kokpicie pilota, założyć hełm pilota. To wręcz nieprawdopodobne – te eksponaty warte są miliony, fakt że wszyscy jesteśmy fundatorami, ale nie znajdziecie chyba w Polsce miejsca gdzie od tak każdy może pobawić się najnowszym sprzętem wojskowym na hasło Dzień dobry, a mogę wejść do kabiny pilota? To samo z wozami lotniskowej straży pożarnej, samochodami Żandarmerii Wojskowej, czołgiem. Jeśli chcecie sprawdzić jak trzyma się w rękach prawdziwy pistolet, czy karabin, raz do roku macie na to szanse – właśnie tam. Oczywiście broń jest nieuzbrojona.

Kolejną atrakcją było Kino 5D PZU. Mobilna ciężarówka z salą na 16 osób, w której oglądacie i odczuwacie symulację niebezpiecznej jazdy, zakończoną finałem który łatwo przewidzieć. 3 Minuty ostrej jazdy zakończone zderzeniem czołowym z TIR’em. Polecam, choć brzmi to jakoś dziwnie.

Piknik Lotniczy w Janowie, podsumowanie 

Komu polecamy

– wszystkim mieszkającym w Warszawie i okolicach

– ojcom – nie zapomnijcie zabrać ze sobą dzieci

Komu nie polecamy

– nie ma takich osób, polecamy wszystkim

Praktyczne wskazówki

– autobusy zapewnione przez organizatora, w drodze powrotnej są przepełnione. Jeśli jedziecie autem, zaparkujecie je w krzakach przy trasie na Warszawę i łapcie stopa by dotrzeć na płytę lotniska – inaczej czeka Was około 2 km spaceru 

– macie kalosze? Weźcie obowiązkowo. My brodziliśmy w wodzie po kostki przy barierkach obok pasa startowego.

– planując wyjazd zadzwońcie pod nr jednostki wojskowej i zapytajcie kiedy dokładnie zaplanowane są pokazy w powietrzu. Nr 25 747 45 26. Możecie też polubić fanpage i wyczekiwać tam informacji