Najwyższy słup linii energetycznej

Słup linii energetycznej na Nowodworach. Jaką ciekawostkę skrywa?Tym razem słup linii energetycznej na Nowodworach. Tak – „zwykły” słup na warszawskim Tarchominie. Mijałem go setki, może nawet tysiące razy, zastanawiałem się, jak go budowano, jak wieszano kable. W końcu trafiłem na informację, która mnie zelektryzowała – ów słup to…  najwyższy słup w Polsce!

Słup linii energetycznej na Nowodworach – co w nim szczególnego? To najwyższy słup linii energetycznej w Polsce

Jak podaje Wikipedia, słup ma wysokość 127 metrów! Jego (prawie) „bliźniak” po drugiej stronie Wisły nieco mniej – 121 metrów. Ich „braterską przyjaźń” dzieli odległość aż 963 metrów!

Inni czytali także: Darmowa gra na androida dla najmłodszych w wieku 2-5 lat – od zdzieckiemwwarszawie.pl <<< Aplikacja dla dzieci Bee Clever App >>>

 

słup linii energetycznej na Nowodworach

(Fot. Wyższy, najwyższy jest ten słup po prawej)

Pewnie myślisz drogi czytelniku I co z tego? Słup, jaki jest, każdy widzi. Tak, ale popatrz na ten słup „oczami dziecka”. Wyobraź sobie, że idziecie w pobliżu np. z zakupów w pobliskiej Biedronce. Mówisz:

Kochanie, spójrz. Wiesz, że ten słup, to najwyższy słup linii energetycznej w naszym kraju? W całej Polsce!

słup linii energetycznej na Nowodworach warszawa

Dzieci uwielbiają taką wiedzę. Że coś jest najszybsze, największe, najcięższe, najdłuższe — oraz najwyższe. Uwielbiają tą wiedzą się dzielić, „zadziwiać” innych, rówieśników, nieświadome tego faktu panie przedszkolanki – wszystkich wokoło. Ta wiedza ma w ich malutkim świecie olbrzymią wartość, bo imponuje innym. Szkoda nie wykorzystać takiej szansy mieszkając w pobliżu. Liczba sposobów jest nieograniczona. Ja zacząłem rozmowę z dziećmi tak:

Posłuchajcie, a jeśli tam na czubku coś się zepsuje, to jaki musi być robotnik, który to zreperuje? (Nie, nie chodzi mi „wysoki”)

Odważny – pada odpowiedź i zaraz zaczyna się dyskusja, jak on tam wchodzi, po drabinie, czy leci helikopterem?

A jak myślicie, jak robotnicy założyli tam te ciężkie kable? Sam nasłuchuję, nie mam bladego pojęcia. Może dzieci mają jakiś pomysł na odpowiedź?:)

A co płynie w tych kablach? Skąd i dokąd?

Jak to budowali? Na drabinie? Czy z helikoptera? Jak myślicie? Itd. 

Jeśli będziecie tam latem, nie omieszkajcie skorzystać z darmowej przeprawy przez Wisłe  i zobaczyć słup z jej drugiego brzegu.

Najwyższy słup linii energetycznej w Polsce

Komu polecamy
– mieszkańcom Bielan- i tam widać

Komu nie polecamy
– paralotniarzom

Praktyczne wskazówki
– oglądajcie raczej z dołu
– jeśli wybieracie się na górę, załóżcie ciepłą czapkę i przygotujcie się (zdobadzcie odpowiednie uprawnienia)