Wystawa Art Box Experience. Impresjoniści w Fabryce Norblina
Zachęceni już wcześniej wystawą dotyczącą twórczości Van Gogha, nie mogliśmy nie odwiedzić wystawy Art Box Experience w Fabryce Norblina w Warszawie, na której prezentowane są w atrakcyjny, multimedialny sposób dzieła innych wielkich malarzy. Tego typu „wystawy malarstwa”, na których nie ma ani jednego oryginalnego dzieła – autentycznego obrazu danego malarza, to hit ostatnich lat. Czy zasłużenie?
Wystawa Art Box Experience w Warszawie. Malarstwo impresjonistów dla mas w Fabryce Norblina
Kolejna w Warszawie, tego tupu wystawa tematyczna związana z malarstwem, zawitała tym razem do Fabryki Norblina przy ul. Żelaznej na warszawskiej Woli. Wystawa malarstwa impresjonistów Art Box Experience to urozmaicony wizualnie i dźwiękowo pokaz dzieł takich twórców jak Degas, Renoir, Mary Cassatt, Paul Cézanne, Claude Monet i Eduard Manet. Organizatorzy wystawy opisują ją na stronie wydarzenia nastąpująco:
Światowe tournée, miliony sprzedanych biletów w Stanach Zjednoczonych, a teraz po raz pierwszy w Europie! Wystawa Immersive Monet & The Impressionists to niezwykły multisensoryczny pokaz twórczości największych malarzy impresjonizmu, ich dzieł i fascynacji. (…)
Czy Impresjoniści z Art Box Experience zrobili na nas rzeczywiście tak duże wrażenie?
Zacznijmy od tego, że nie udało nam się uniknąć porównań wystawy Art Box Experience IMMERSIVE MONET & THE IMPRESSIONISTS do innej tego typu wystawy, jaką odwiedziliśmy w Warszawie już wcześniej. Szczerze musimy przyznać, że Multisensoryczna wystawa VAN GOGH w Centrum Expo XXI, o której pisaliśmy już kiedyś, zrobiła na nas większe wrażenie, ale nie jest to „wina” organizatorów z Fabryki Norblina. Powód jest dość prosty. Pomieszczenia w centrum konferencyjnym EXPO są dużo, dużo wyższe, przez co sztuka „wysoka” wydawała się nam jeszcze „wyższa”, donioślejsza, a nasze wrażenia były bardziej spotęgowane. Według nas sztuka prezentowana na większych „ekranach” wydaje się po prostu bardziej majestatyczna. Trochę zabrakło nam tego tutaj – właśnie z tego prostego powodu, że sufity są tu zdecydowanie niżej.
Dlaczego warto odwiedzić Impresjonistów na wystawie Art Box Experience „w Norblinie”?
Wprawne oko dostrzeże, że w tym pytaniu zawarta jest odpowiedź. Tak – warto zobaczyć wystawę z malarstwem impresjonistycznym właśnie dlatego, żeby mieć okazję i możliwość obcowania z taką sztuką i w tej konkretnie formie. Nie oszukujmy się – to nie to samo, co oglądanie oryginalnych obrazów, które mają po kilkadziesiąt czy sto kilkadziesiąt cm wysokości i szerokości, ale w tej formie prezentacji chodzi o coś innego – o połączenie animacji, nagrań wideo obrazów oraz dopasowanej muzyki. I to jest zrobione doskonale. Wiem, co mówię, bo sam jestem muzykiem (i na gitarze zagrać coś nie coś potrafię).
Art Box Experience IMMERSIVE MONET & THE IMPRESSIONISTS. Czy iść na wystawę z dziećmi?
Tutaj mamy dwie odpowiedzi. Oczywiście, że warto, bo jest to jedna z nielicznych okazji, by dzieci mogły obcować z kulturą wysoką. Inna sprawa, że nie wiem, czy to zainteresuje wszystkie dzieci, ale tę ocenę zostawiam rodzicom. Myślę, że dla niektórych, istotna może być informacja, a właściwie przypomnienie o tym, że na obrazach impresjonistów pojawiają się akty. Oczywiście jest to zobrazowane przez impresjonistyczne widzenie świata (więc detali się tu raczej nie dopatrzycie), niemniej sami oceńcie, czy Wasze dziecko jest gotowe, by oglądać np. „gołą Panią z dwoma panami i panią na pikniku w parku” ??? Podajmy tu jako przykład jeden z prezentowanych na wystawie obrazów: „Śniadanie na trawie” (fr. „Le Déjeuner sur l’herbe”) – Zobacz tu >>>, namalowany przez Édouarda Maneta w 1863 roku, przedstawiający dwóch mężczyzn siedzących na trawie w parku w towarzystwie dwóch kobiet. I jedna z kobiet jest naga (!). A to tylko jeden z kilku takich obrazów na Art Box Experience IMMERSIVE MONET & THE IMPRESSIONISTS w Norblinie. Dla mnie obraz ten jest w pewien sposób hipnotyzujący, ale nie wiem czy tak samo odbierze go Wasz kilkulatek.
…a na tym mostku możesz robić sobie zdjęcia
Komu polecamy:
- Wszystkim, bo obcowanie z kulturą wysoką to coś, czego dziś nam wszystkim brakuje, tym bardziej, że niektórzy nie zdają sobie dalej sprawy z jej istnienia…
- Wielbicielom malarstwa i historii sztuki. Animacje w połączeniu z muzyką (w dużej mierze klasyczną) nadają twórczości impresjonistów dodatkowego wymiaru.
Komu nie polecamy:
- Jeśli nie lubisz piękna, malarstwa, sztuki – zostań w domu.
Praktyczne wskazówki:
- to Warszawa, więc jeśli możesz dojechać komunikacją miejską, nie skazuj się i współtowarzyszy na poszukiwanie miejsc parkingowych
- Jeśli masz możliwość, to odwiedź wystawę w dzień roboczy, bo po pierwsze będziesz ją zwiedzał w mniejszym tłoku, a po drugie bilety kupisz nieco taniej (co przy większej rodzinie może oznaczać większe oszczędności).