cosmos muzeum iluzji warszawa

Cosmos Muzeum z dziećmi. To jest jakiś kosmos!Muzeum Cosmos działające w Warszawie na ulicy Łuckiej szturmem „zawojowało” Instagrama i Facebooka. I nie ma się co dziwić, bo to coś pomiędzy muzeum iluzji a muzeum Kopernika, choć temu drugiemu ustępuje pod względem i wielkości i różnorodności ekspozycji. Czy warto odwiedzić Cosmos Muzeum w Warszawie? Zobaczcie zdjęcia – m.in. kolejki, by odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Jak trafiliśmy na Cosmos Muzeum?

Nasza historia nie odbiega chyba od innych historii pod tytułem, „skąd dowiedzieliście się o Kosmosie?”. Ktoś ze znajomych wrzucił na FB oszałamiające foty, później ktoś kolejny i kolejny. W końcu zapytaliśmy, co to jest i gdzie to jest? Odpowiedź – Cosmos Muzeum. Wujek Google i za chwilę cel był już określony – jak najszybciej sprawdzić osobiście, czy warto odwiedzić Cosmos z dziećmi?

cosmos muzeum iluminacje

Kolejki do Muzeum Cosmos

O tym, że w weekendy przed muzeum ustawiają się kolejki, słyszeliśmy od samego początku. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć je na własne oczy. Byliśmy tam na godzinę 11, przed otwarciem w sobotę. Wyjechaliśmy, tak by dojechać tu kwadrans wcześniej i spokojnie poszukać miejsca do zaparkowania. I to był błąd. Trzeba było wybrać metro i dojść tu na piechotę z pobliskiej stacji Rondo Daszyńskiego. A tak, krążyliśmy autem po okolicy prawie 20 minut i ledwo znaleźliśmy skrawek miejsca do zaparkowania (zresztą ten sam problem zimą dotyczy pobliskiego lodowiska przy Placu Europejskim), potem kilkaset metrów niemal biegiem, by zdążyć na 11-tą, a następnie jeszcze kilka minut w kolejce. Myśleliśmy, że długa kolejka jest tylko przed otwarciem. Jednak gdy wychodziliśmy z „kosmosu” po godzinie, kolejka była już około 4-5 razy dłuższa. Co ciekawe, mijając ludzi w niej stojących, mieliśmy wrażenie, że większość z nich mówi w obcych językach, nie tylko po angielsku.
Nie wiemy, jak sytuacja przedstawia się w dni robocze, ale jeśli wybieracie się tam, szczególnie większą grupą chyba warto zadzwonić i zapytać jak przedstawia się sytuacja w danej chwili, albo w taki dzień tygodnia, w jaki planujecie swoją wizytę.

cosmos kolejki przed muzeum

Muzeum Cosmos z dziećmi. Czy warto i jak zwiedzać?

Jak najbardziej warto. Choć muzeum nie jest tak naprawę wielkie (złożone jest z kilku izb i korytarzy, mieści się na parterze i pierwszym piętrze) to eksponatów jest tam tyle, że niektórzy mogą mieć problem, by zmieścić się w godzinie. Niektórzy (szczególnie ci z małymi dziećmi), jak zauważyliśmy, przemknęli przez muzeum w ciągu kilkunastu minut. Z czego wynika różnica? Po prostu ci bardziej uważni czytają opisy i podpatrują u pozostałych zwiedzających jak „korzystać z eksponatów” – a to wymaga i czasu i cierpliwości. Inaczej mówiąc, jedni gości są dociekliwi, drugim z różnych względów się spieszy. Zalecamy tę pierwszą postawę.

muzeum kosmos dla dzieci

Eksponaty w Muzeum Cosmos

Podam przykład wielkiego „dwuczęściowego krzesła”. Jedni wchodzą na „siedzisko”, stają na nim i zastanawiają się, o co chodzi. Inni po prostu robią sobie zdjęcie przy wielkim oparciu. Jeszcze inni próbują (być może widzieli to wcześniej na Instagram lub FB) zrobić sobie zdjęcie z tym dwuczęściowym eksponatem. Otóż trzeba ustawić się w miejscu oznaczonym naklejką na podłodze, kadrować tak, by nogi krzesła „połączyły się” w kadrze z siedziskiem. Gdy to już mamy – jedną osobę, najlepiej wyższą – zaganiamy na siedzisko, drugą – najlepiej niższą (a optymalnie dziecko) ustawiamy przy nogach krzesła. Efekt jest taki jak poniżej.

View this post on Instagram

Cosmos Muzeum

A post shared by Z dzieckiem w Warszawie (@zdzieckiemwwarszawie) on

Celowo nie wrzucamy tu zdjęć wszystkich eksponatów, by nie zdradzać tego, jak wygląda cała wystawa Kosmos. Stop spoilerom! Warto odkrywać ją z bliskimi, z dziećmi, przyjaciółmi. Nie szczędźcie sobie uśmiechu i dobrej zabawy.

lewitujce kulki w muzeum kosmosu

Bilety do Muzeum Cosmos. Cennik – czy nie jest za drogo?

Ceny biletów – wstępu do Muzeum Kosmos początkowo budziły w nas pewien „niesmak”. Po prostu wydawały się za wysokie. Znajdziecie je na stronie muzeum w zakładce Bilety.
W Warszawie znajdziecie wiele muzeów, miejsc dla rodzin z dziećmi, do których wstęp jest dużo tańszy. Jednak można popatrzeć na to też z innej strony. W porównywalnej cenie, a nawet często wyższej, możecie wybrać się z dziećmi co najwyżej do kina, najeść popcornu, opić coli, obejrzeć jeden z mega słabych filmów, jakie w ostatnich latach są serwowane, a po tygodniu nie będziecie pamiętali nawet jego tytułu. W tym kontekście cena wstępu do Muzeum Cosmos wydaje się super atrakcyjna

iluzje muzeum cosmos

Zostań gwiazdą Intagrama i mistrzem fotografii dzięki Muzeum Cosmos

To, co zwraca uwagę w tym miejscu, to dziesiątki okazji – miejsc do zrobienia super fotografii. Nie trzeba być wybitnym fotografem, by zrobić tu intrygujące zdjęcie. Nie trzeba mieć także profesjonalnego sprzętu. Wystarczy podpatrzeć jak przestrzeń i ekspozycję wykorzystują do robienia zdjęć inni i próbować zrobić swoje, autorskie wersje.
Zdjęcia na pewno będą zachwycające, a przy tym będzie to fajna pamiątka z wizyty. Podsłuchałem rozmowę dwóch dziewczyn w muzeum. Jedna z nich była tu z aparatem – tzw. lustrzanką i mówiła swojej koleżance, że „jest tu już szósty raz od otwarcia muzeum” – bo „lubi robić tu zdjęcia i za każdym razem ma nowe pomysły na wykonanie oryginalnej fotografii”.

 

Komu polecamy

  • Dorosłym
  • Dzieciom
  • Osobom goszczącym znajomych z innych krajów – wstydu na bank nie będzie

Komu nie polecamy

  • Osobom niecierpliwym i niemającym tzw. żyłki odkrywcy. Także tym, którym się spieszy i nie mają czasu by „odkrywać”, do czego służą wszystkie eksponaty

Praktyczne wskazówki

  • Masz samochód? Zostaw go na parkingu albo pod domem i przyjedź tu metrem.